Porovnanie IP kamier a analógových kamier

Moderné IP kamery so sebou prinášajú nasledovné výhody:

IP kamery Analógové kamery
Kvalita Digitálny obraz nestráca na kvalite pri prenose ani pri skladovaní. Záznam je vytvorený použitím formátu MPEG, Motion JPEG, alebo H.264. Každý snímok video streamu je ostrý. Výsledný obraz IP kamery ponúka teda väčšie rozlíšenie obrazu ako analógová kamera. Kvalita záznamu sa stráca, ak sa použije dlhší kábel, a s dĺžkou káblu narastá zhoršenie kvality obrazu a zvýšenie šumu a rušenia v obraze. Kvalita obrazu je obmedzená NTSC/PAL normou.
Prístup a funkcionalita Vzdialená administrácia a sledovanie živého obrazu cez štandardný web prehliadač s akéhokoľvek PC je základnou vlastnosťou IP kamier. Obraz sa nahráva na pevný disk, čo umožňuje jednoduché prezeranie a vyhľadávanie záznamu, bezstarostné skladovanie a obmedzenie znižovania kvality na minimum. Pevný disk môže byť kvôli bezpečnosti umiestnený hocikde na sieti. Podľa potreby sa dá nastaviť na otvorený alebo uzavretý okruh. Jedná sa o uzavretý okruh. Vzdialená administrácia jednotlivých kamier je nemožná. Záznamy sa uchovávajú na digitálnych video rekordéroch pri ktorých je možná čiastočná administrácia s obmedzenými funkciami.
Systémové požiadavky Všetko potrebné pre streamovanie živého videa je umiestnené v kamere. Jednoducho stačí pripojiť kameru do siete, a už je možné prezerať a spravovať kameru z akéhokoľvek počítača umiestneného na sieti. Pripojenie koaxiálnym káblom do multiplexoru, digitálneho videorekordéru a lokálne umiestnený monitor.
Inštalácia Stačí pripojiť kameru k najbližšiemu sieťovému pripojeniu a nastaviť IP adresu. Pripojiť koaxiálny kábel ku každej kamere zvlášť a pripojiť ich do digitálneho videorekordéra. Pri dlhších alebo súbežných vedeniach so silovými vedeniami je potrebné, doplniť kabeláž o prevodníky, zosilňovače a odrušovače.
Kabeláž Štandardný UTP/FTP sieťový kábel môže spojiť dáta zo stoviek kamier naraz. Jeden kábel je schopný prenášať signál len jednej kamery. Ak sú dve kamery, sú potrebné dva káble do digitálneho videorekordéra + ďalší kábel na napájanie. Obyčajne to znamená hrubé zväzky káblov pripojené do riadiacej miestnosti.
Rozširovateľnosť Jednoduché pridávanie nových kamier. Každá kamera potrebuje vlastný kábel na prenos obrazu a ďalší kábel na napájanie kamery. Pri použití dlhého káblu môže dojsť k zhoršeniu kvality obrazu až k úplnej strate signálu.
Cena Kvalitný dátový kábel je obyčajne o 30 až 40 percent lacnejší ako štandardný koaxiálny kábel. Sieťový kábel môže zabezpečiť pripojenie stovkám kamier a ostatných sieťových zariadení. Dátové siete sú väčšinou už zavedené. Čo znamená možnosť zredukovania celkovej ceny za celý kamerový systém. Drahé koaxiálne káble, klasické RG59 75 Ohmov sú obyčajne o 30 až 40 drahšie ako kvalitný sieťový kábel. Popri tom, je potreba viac koaxiálneho káblu, pretože každá kamera potrebuje svoj vlastný. Vysoké nároky na správu a údržbu, plus cena analógových kamier a objektívov, náklady na digitálny videorekordér, prevodníky, zosilňovače prípadne potreba použitia odrušovačov.

Základným rozdielom je kvalita.. Dnešné IP kamery poskytujú vyššie rozlíšenie obrazu, tým pádom je obraz ostrejší a detailnejší. Jedna z popredných vlastností megapixelových IP kamier je schopnosť zachytiť viac detailov, ktoré pomáhajú pri identifikácií ŠPZ alebo rozpoznávaní ľudí. Pre porovnanie, celý obrázok tvorí rozlíšenie IP kamery, pričom v červenom rámčeku je zvýraznené rozlíšenie štandardnej analógovej kamery o veľkosti 640/480 bodov.

Štandardná analógová kamera dokáže zachytiť 307200 obrazových bodov pričom 1,3 Mpix IP kamera zachytáva pri rozlíšení 1280/1024 1,31 milióna obrazových bodov. V matematickom prepočte poskytuje 1,3 Mpix IP kamera teda 4,2 krát detailnejší obraz ako štandardná analógová kamera. Tieto bezpečnostné kamery sú stavané na 24 hodinovú prevádzku denne a ponúkajú sa vo vyhotoveniach pre vnútorné alebo vonkajšie použitie. Taktiež môžu byť vyhotovené v antivandal prevedení, ktoré poskytuje zvýšenú odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

Nadštandardné vlastnosti IP kamier

IP kamery sú charakteristické veľkou funkcionalitou, ktorá je implementovaná priamo v kamere. Medzi kľúčové vlastnosti patrí:

  • vzdialený manažment nastavení (nie je potrebné pri každej úprave nastavení, ísť fyzicky ku kamere, čím by dochádzalo k pohnutiu spojov alebo pootočeniu kamery)
  • nastavenia každej kamery sú chránené heslom
  • priame sledovanie živého obrazu kamery z mobilného telefónu
  • nastavenie jasu, ostrosti a kontrastu na diaľku
  • upozornenie v prípade pohybu alebo inej udalosti na e-mail, prípadne upload video sekvencie na zvolený server
  • vytvorenie viacerých užívateľských účtov, ktorí majú prístup k nastaveniam (samozrejmosťou je zaznamenávanie prístupu jednotlivých užívateľov (čas a dátum))